Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie LGD
Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie LGD
Wniosek o przyznanie pomocy zawierać musi dane niezbędne do jej przyznania, w szczególności: adres, pod którym podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy będący osobą fizyczną wykonuje działalność gospodarczą i jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – w przypadku gdy o pomoc ubiega się taka osoba a miejsce oznaczone adresem znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR.
O pomoc może ubiegać się podmiot będący: osobą prawną, z wyłączeniem województwa, jeżeli siedziba tej osoby lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR, albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli siedziba tej jednostki lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR
Czy podmiot (osoba fizyczna) rozwijająca działalność gospodarczą umiejscowioną na terenie wiejskim objętym LSR, lecz nie posiadająca miejsca zamieszkania na tymże obszarze – może ubiegać się o dotację?
Zgodnie z § 3 rozporządzenia MRiRW z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, wymogiem ubiegania się o wsparcie jest wskazanie we WOPP miejsca oznaczonego adresem, pod którym Wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą, wpisanym do CEiDG, znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku gdy osoba fizyczna wykonuje działalność gospodarczą, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (§ 3 ust 1 lit. d). A zatem, w przypadku działalności gospodarczej konieczne jest wskazanie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Adres prowadzenia działalności gospodarczej nie musi być tożsamy z miejscem zamieszkania osoby fizycznej (Wnioskodawcy). Adres zameldowania (zameldowanie) – określenie miejscowości (miasta, wsi), ulicy (osiedla), numeru domu oraz ewentualnie numeru lokalu mieszkalnego, w którym na stałe lub czasowo przebywa dana osoba. Zameldowanie cywilne jest obowiązkiem ustawowym związanym z ewidencją ludności i dokumentami tożsamości. Czynności meldunkowych dokonuje właściwy urząd gminy. Nie należy mylić zameldowania z pojęciem miejsca zamieszkania definiowanym przepisem art. 25 kodeksu cywilnego. Miejsce zamieszkania określa stan faktyczny (fizyczne stałe przebywanie osoby), podczas gdy meldunek oznacza stan prawny (uzależniony jest od dopełnienia określonej formalności w urzędzie). Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej może być inne niż miejsce zamieszkania. Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej musi znajdować się na obszarze LSR.