PORADNIK DLA WNIOSKODAWCÓW

20 lutego 2017

PORADNIK DLA WNIOSKODAWCÓW

Stowarzyszenie LGD Zielone Sąsiedztwo   Podkowa Leśna, luty 2017

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem dla wnioskodawcy, w którym rozpisaliśmy, jak poprawnie przygotować i złożyć wniosek o przyznanie pomocy na ogłoszane nabory wniosków przez Lokalną Grupę Działania.

W Lokalnej Strategii Rozwoju obszaru objętego działaniami LGD przewidzieliśmy kilka rodzajów projektów możliwych do realizowania ze wsparciem z PROW na lata 2014-2020. 5 milionów 700 tysiecy złotych które przeznaczone sa na realizację LSR zostały rozpisane na najbliższe lata.

Z obowiązujących harmonogramów naborów zorientujecie się Państwo, kiedy i na jakie działania będziemy ogłaszać konkursy. W 2017r rozpoczynamy w pierwszym kwartale od ogłoszenia naboru nr 1/2017 na premie dla osób zakładających nowe działalności gospodarcze (1 050 000,00zl) oraz naborem nr 2/2017 dla podmiotów rozwijających istniejące przedsięwzięcia (200 000,00zł). W drugim kwartale 2017 r planujemy ogłosic kolejne nabory w sumie na 600 tys zł. W drugiej połowie roku będziemy ogłaszac tzw projekty grantowe.

ROK 2017

Kwartał/

termin

zakres Kwota naboru Nr naboru uwagi
I

1-14.03

· Przedsięwzięcie I.3.1. Wspieranie rozwoju i powstawania nowych przedsiębiorstw 1 050 000,00  (premie) 1/2017 Środki na 21 premii po 50 000,00 zł dla osób zakładających działalnośc gospodarczą
I

1-14.03

· Przedsięwzięcie I.3.1. Wspieranie rozwoju i powstawania nowych przedsiębiorstw 200 000,00 (rozwój) 2/2017 Środki dla małych lokalnych firm na rozwój działalności.
II · Przedsięwzięcie I.1.1 Wspieranie powstawania nowych przedsięwzięć gospodarczych i społecznych 500 000,00 Projekty na min 50 000,00zł o charakterze infrastrukturalnym. Beneficjentami mogą być nie tylko JST ale np. stowarzyszenia.
II Przedsięwzięcie I.2.2 Wzmocnienie kapitału społecznego oraz rozwój produktów lokalnych 100 000,00 Projekty na min 50 000,00zł o charakterze infrastrukturalnym. Beneficjentami mogą być nie tylko JST ale np. stowarzyszenia.
III lub IV · Przedsięwzięcie I.2.1. Projekty innowacyjne w zakresie organizacji i zarządzania, usług szkoleniowych, doradczych w tym dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców 50 000,00 Procedura grantowa; małe granty od 5 do 10 tys np. dla NGO ale tez dla jednostek sektora finansów publicznych – czyli MOKi, biblioteki…
III lub IV · Przedsięwzięcie I.2.2 Wzmocnienie kapitału społecznego oraz rozwój produktów lokalnych 50 000,00 Procedura grantowa; małe granty od 5 do 10 tys np. dla NGO

 

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo w tresci LSR oraz sukcesywnie w informacjach, które będziemy zamieszczać na stronie WWW oraz na FB.

Planując Projekt który byłby realizowany ze wsparciem srodków z PROW 2014-20 proponujemy aby zapoznali się Państwo krok po kroku z logiką działań:

1 Zaplanowanie projektu, zgłębienie problemu, który dany projekt ma rozwiązać i sposobów jego rozwiązania czyli dobry pomysł na planowany projekt!

Trzeba rozpoznać uzasadnione potrzeby mieszkańców obszaru LGD . Należy dostrzec czego mieszkańcom brakuje. Wnioskodawca musi wiedzieć: co chce zrobić, dla kogo, kiedy, z kim i gdzie, a także za ile.

  1. Wnioskodawca musi sprawdzić, czy teren na którym chce realizować swój projekt jest objęty Lokalną Strategią Rozwoju, czy zamieszkuje w gminach zrzeszonych w LGD tj na terenie Podkowy Leśne, Milanówka lub Brwinowa.
  2. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy pomysł na projekt jest zgodny z zapisami Lokalnej Strategii Rozwoju, czy wpisuje się przede wszystkim w cel główny i cele szczegółowe. Warto zapoznać się także z  „Lokalnymi kryteriami wyboru operacji”, które dokładnie wskazują jakie operacje będą wysoko oceniane, ile punktów można otrzymać za poszczególne kryteria, pamiętając że aby wniosek przeszedł ocenę Rady musi spełnić wymaganą minimalną liczbę punktów których uzyskanie jest warunkiem wyboru projektu. Warto w tym momencie wypełnić tzw fiszkę projektową – pomagajacą uporządkować pomysł na PROJEKT.
  3. Dobrym wyjściem będzie również nawiązanie kontaktu z Biurem stowarzyszenia LGD – mieszczącym się w Podkowie Leśnej przy ul Świerkowej 1. Mogą Państwo to uczynić zarówno poprzez rozmowę telefoniczną, pocztę elektroniczną, kontakt on-line z pracownikiem, za pośrednictwem portalu społecznościowego  Facebook czy wizytę w siedzibie biura. Pracownicy postarają się rozwiać wątpliwości interpretacyjne, poinformują o terminach i miejscach planowanych naborów wniosków czy udostępnią dokumentację konkursową
  4. Bardzo ważnym działaniem jest zapoznanie się z aktualnymi aktami prawnymi (ustawy, rozporządzenia),  formularzami wniosków i załączników, a także z instrukcjami do nich. Można je pobrać ze strony internetowej LGD .
  5. Należy pamiętać, że wszyscy zainteresowani składaniem wniosków o pomoc w ramach działań PROW 2014-2020, muszą posiadać numer identyfikacyjny producenta.
  6. W oparciu o instrukcję wypełniania wniosku należy wypełnić szczegółowo i starannie wniosek o przyznanie pomocy odpowiedni do rodzaju ogłoszonego naboru wniosków. W sytuacji pojawienia się trudności przy wypełnianiu można skorzystać z bezpłatnej pomocy oferowanej przez biuro stowarzyszenia, szkoleń lub warsztatów organizowanych dla mieszkańców obszaru LGD. Należy pamiętać że biuro LGD pomaga w przygotowaniu wniosku, ale nie pisze go za wnioskodawcę
  7. Wniosek o przyznanie pomocy wraz ze wszystkimi niezbędnymi załącznikami należy złożyć  w Biurze  LGD w terminie określonym w ogłoszeniu, pamiętając o tym, że  złożenie wniosku po terminie uniemożliwia uzyskanie wsparcia. Taki wniosek zostaje odrzucony na etapie weryfikacji formalnej i nie podlega ocen
  8. Oczekiwanie na decyzje Rady , która zgodnie z wytycznymi i procedurami ma 45 dni na ocenę wniosków, poinformowanie wnioskodawców o wynikach oceny i złożenie dokumentacji konkursowej do Urzedu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Etap weryfikacji merytorycznej, zgodnie z rozporządzeniem trwa nie dłużej niż 2 miesiące. Wszelkie informacje o kolejnych etapach realizacji procedury są podawane do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronie internetowej
  9. Podpisałeś umowę, jesteś w trakcie realizacji projektu i masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy, zadzwoń lub przyjdź do biura Lokalnej Grupy Działania w celu skonsultowania aby nie popełnić błędów, które mogą mieć wpływ na otrzymaną dotację.
  10. Każda zmiana w trakcie realizacji wniosku, wymaga uzgodnienia z Urzędem Marszałkowskim, sporządzeniem aneksu do umowy lub pisemnym zgłoszeniu zmian. Sam nie możesz dokonać żadnych zmian we wniosku.
  11. Serdecznie zachęcamy do kontaktowania się z biurem LGD na każdym etapie prac nad projektem:

– planując działania

– pracując nad wnioskiem

– kompletując załączniki

– składając wniosek w LGD do oceny przez Radę

– po otrzymaniu wezwań z Urzędu Marszałkowskiego do ewentualnych uzupełnień

– przed podpisaniem umowy

– w trakcie realizacji działań objetych projektem

– przed złozeniem wniosku o rozliczenie.

Będziemy zobowiązani za przekazywane nam uwagai Na naszej stronie WWW z satysfakcją opublikujemy efekty Państwa działań i pomożemy w dzieleniu się dobrymi praktykami.

Pracownicy Biura LGD oraz Zarzad i Rada LGD Zielone Sasiedztwo